تبلیغات
ایران آباد
ایران آباد
تولید ملى، حمایت از كار و سرمایه‌ى ایرانى 
قالب وبلاگ
نویسندگان


لازمه تحقق فرمایش‌های مقام معظم رهبری در نامگذاری سال جدید ـ كه نشان دهنده اهمیت حیاتی حمایت از تولید ملی است ـ می‌تواند بر پایه شاخص‌های زیر باشد:
1 ـ تحقق روح خودباوری در هموطنان؛ یعنی اینكه باور داشته باشیم، ایرانی می‌تواند كالای برتر را با حفظ كیفیت قابل رقابت با نمونه خارجی تولید كند؛ بنابراین، ایرانی باید كالای ایرانی مصرف كند و نخستین گام در زمینه تولید ملی و اشتغال، فرهنگسازی است.

2 ـ تجدید نظر در قوانین مرتبط با تولید و سرمایه‌گذاری، تلاش برای كاهش بوروكراسی در روند سرمایه‌گذاری در این زمینه؛ بنابراین، لازم است، كارگروهی متشكل از مدیران دستگاه‌های دولتی و نمایندگان بخش خصوصی تشكیل شود و قوانینی كه به نوعی مانع بخش تولید و سرمایه گذاری هستند، شناسایی و با ارائه پیشنهادهایی به دستگاه‌های مسئول حذف شوند.

3 ـ حمایت دولت از بخش صنعت و كشاورزی با اختصاص یارانه و سیاست‌های تشویقی در راستای كاهش هزینه‌های تولیدی و حفظ اشتغال و سرمایه گذاری و امكان رقابت در بازار.

4 ـ ایجاد محدودیت، از جمله افزایش تعرفه گمرگی جهت اقلام و كالاهایی كه نمونه مشابه داخلی دارند؛ آن هم برای جلوگیری از ورشكستگی صنایع داخلی، كه متأسفانه بارها رعایت نکردن این مهم، موجب ورشكستگی صنایع گوناگون داخلی شده است.

5 ـ جلوگیری قاطعانه اداره استاندارد و دستگاه‌های مسئول از تولید اقلام نامطلوب كه باعث بی اعتمادی خریداران در بازارهای داخلی و خارجی به تولیدات وطنی می‌شود.

6 ـ اعمال سیاست‌ای اقتصادی در بخش صادرات با پذیرش بخشی از هزینه صادرات اقلام تولیدی به كشورهای خارجی كه موجب ارزآوری، حمایت از صنایع داخلی و حفظ اشتغال می‌شود؛ دقیقا مانند همین سیاستی كه هم‌اکنون چین در حمایت از كارآفرینان و صادر كنندگانش اجرا می‌كند.

7 ـ تشكیل صندوق ملی سرمایه‌گذاری با امكان هر گونه برداشت توسط دولت با مصوبه مجلس در این خصوص.
در این باره باید گفت، مجلس كه در دوره هشتم از اهرم نظارتی خود بسیار ضعیف بهره برده، لازم است با تعریف مكانیزم‌هایی در چگونگی واریز وجوه و برداشت و تخصیص اعتبارات، تنها در راستای ایجاد اشتغال، نظارتی قوی داشته باشد.

8 ـ تشكیل كمیته ملی بهره‌وری با هدف افزایش بهره‌وری و كار مفید كاركنان، ایجاد روحیه منتهی به تعهد شغلی، شناسایی موانع موجود در راه افزایش بهره‌وری، فعال سازی كمیته‌های نظام پیشنهادها و ایده‌ها در ادارات و اعمال سیاست‌های تشویقی از این افراد صاحب فكر و ایده.

9 ـ تشكیل كمیته ملی ابداعات و اختراعات برای شناسایی اختراعات و ابداعات و اكتشافات برتر با حضور اعضای هیأت علمی مراكز تحقیقاتی، اعمال سیاست‌های تشویق در زمینه حمایت از مخترعان و مكتشفان و... تعریف راهكارهای عملی برای عملیاتی شدن اختراعات و...؛ بنابراین، لازم است جشنواره‌های ابداعات و اكتشافات و ایده‌های برتر در همه سطوح از دبستان تا دانشگاه و مراكز تحقیقاتی با هدف تقویت روحیه خلاقانه و پرورش استعدادها طراحی شود.

اوضاع کنونی تحریم كشور را می‌توان به دور از شعار زدگی‌های رایج به یك فرصت تبدیل كرد. در این باره، ایجاد مؤسسات ملی پرورش خلاقیت، تقبل هزینه‌های طرح‌های تحقیقاتی گوناگون توسط بخش‌های دولتی، تشكیل كمیته ملی حمایت از اختراعات، اكتشافات ونوآوری‌ها، تشكیل جدی نظام‌های پیشنهادها، طرح‌ها و ایده‌ها در كلیه دستگاه‌های اجرایی جهت شناسایی ایده‌های برتر با هدف افزایش بهره‌وری و تولید و كاهش هزینه‌ها، تقدیر شایسته از صاحبان ایده‌ها و... از اهمیت خاصی برخوردار است.

10 ـ تشكیل كمیته‌های بررسی مشكلات صنایع در همه استان‌ها برای بررسی دلایل تعطیلی صنایع با حضور استانداران و مدیران دستگاه‌ها و صاحبان صنایع و حمایت از صنایع ورشكسته یا در شرف تعطیلی. البته گفتنی است، در صورت حمایت مدیران دولتی، می‌توان بسیاری از این صنایع را دوباره فعال كرد.

11 ـ اجرای درست اصل 44 با نظارت مجلس و سازمان بازرسی و نهادهای مسئول و جلوگیری از واگذاری‌های بیرون از ضابطه و برخورد قاطعانه دستگاه قضا با افراد سودجو و متصل به رانت‌های غیر قانونی قدرت.

12 ـ به كارگیری شیوه‌های نوین در بخش‌های صنعتی و كشاورزی برای افزایش میزان بهره‌وری و تولید؛ برای نمونه، اجرای طرح‌های نوین آبیاری قطره‌ای در بخش كشاورزی با هدف كاهش استفاده از ذخایر آبی و افزایش دست‌کم دو برابری تولید.

13 ـ اجرای دوره‌های آموزشی برای مشاغل جدید در زمینه‌های علمی، تكنولوزیك، نانو با هدف گسترش بازار كارمشاغل جدید. در همین زمینه، لازم است سازمان فنی وحرفه ای با شناسایی مشاغل جدید و برگزاری دوره‌های آموزشی و حمایت‌های مالی، زمینه را در بازار كار برای ایجاد اشتغال فراهم کند.

14ـ هدفمند کردن پرداخت تسهیلات اشتغال و حذف روند پرداخت برخی از تسهیلات كه موجب انحراف از هدف ایجاد اشتغال است. در این خصوص با راستی آزمایی میزان اشتغال ادعایی، دستگاه‌های گوناگون می‌توان میزان انحراف یا درستی نمودارهای اشتغال ـ بنا بر نوع تسهیلات پرداختی ـ را مشخص نمود و بر پایه آن، تسهیلات را به بخش‌هایی كه اشتغال واقعی ایجاد می‌كنند، کشاند.طبقه بندی: لازمه تحقق فرمایش‌های مقام معظم رهبری،
[ یکشنبه 17 اردیبهشت 1391 ] [ 03:47 ب.ظ ] [ ش مختاری ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آرشیو مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :